Sarı Noktada Erken Teşhis Önemlidir!

Düzce Üniveristesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Kaya, sarı nokta hastalığı ile ilgili merak edilen ve bilinmesi gereken konular hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

07 Mart 2016 - 15:38

Sarı nokta hastalığını (makula), 60 yaş üstünde görülen, dönüşü olmayan ve ciddi görme kayıplarına yol açan bir hastalık olarak nitelendiren Prof. Dr. Murat Kaya, hastalığın kuru ve yaş olmak üzere iki türü olduğunu söyledi. Kuru türdeki sarı nokta hastalığının tedaviye cevap vermediğini ifade eden Prof. Dr. Kaya, yaş tipin ise tedavi edilebileceğini sözlerine ekledi.

Sarı nokta hastalığında, gözün sarı noktasında hücre kayıplarının (atrofi) yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Murat Kaya, “Hastalığın yaş tipinde yeni damarlanmalar gelişir ve bunlar o bölgede kanama yapar. Ayrıca hastanın görmesinde azalma, baktığı yerleri eğri, bükük ve kırık görme gibi durumlar yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

Sarı nokta hastalığında erken teşhisin önemini vurgulayan ve tanının göz muayenesi ile koyulacağını söyleyen Prof. Dr. Kaya, kesin tanının göz anjiyosu (ffa) yapılarak konulabildiğini belirtti. Hastalığın tedavisinin pahalı olduğunu sözlerine ekleyen Kaya, rutin kontrollerin de ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Düzce Üniversitesi Hastanesinde sarı nokta hastalığının tedavi edildiğini ifade eden Prof. Dr. Murat Kaya, Hastanemizde son beş yıldır 200’e yakın hastanın tedavisinin başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek açıklamalarını noktaladı.

Bu haber 848 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..