Söz'ün Anlamı, Temel Yeşilyurt

Prof. Dr. Temel Yeşilyurt'un Söz'ün Anlamı isimli çalışması İnsan Yayınları tarafından yayınlandı

08 Temmuz 2016 - 09:32

Prof. Dr. Temel Yeşilyurt’un çalışması “Söz’ün Anlamı” İnsan Yayınları tarafından neşredildi.

İnsanoğlunun serüveninin “burada” olan kısmı onu paradokslarla karşı karşıya getirir. Yaşam her zaman mutlak netlik içinde göstermez kendini. Kimi zaman muğlaklığın ardında sunulur gerçeklik, kimi zaman da bir ikilemin içinde. Tüm bu müphem alanlar, insanın varoluşuna tanıklık etmekle birlikte varolmasına da katkıda bulunur. Tam da bunun için sürdürülmeye değerdir yaşam. Her ne kadar isteklerinin çoğunu dünyada oluştursa da, insan sadece “buralı” değildir. Onun amaçları dünyayı aşan bir anlam uzantısına sahiptir.

İşte teoloji bu anlam sarkacının iki ucunu da hesaba katar. Bir açıdan insanoğlunun sonsuz ufuklarla buluşmasının tanığı olmak heyecan vericiyken; diğer taraftan da onu tanımlamak ve kavramlaştırmak kişinin omzundaki yükü artırır. Teolog, bu sonlu-sonsuz buluşmasında ufkun bir tarafında kendini bulsa da ufkun ötesinde aşkın bir Tanrı ile karşılaşma tecrübesi söz konusudur ve bunu kavramlarla ifade etmek imkânsız değilse de oldukça güçtür. Teolog, Tanrı hakkında konuşurken konuştuğu varlığın kendisiyle aynı varlık düzleminde yer almadığının farkındadır. Bu farkındalığa, düşüncenin dolayısıyla dilin de sınırlılığı eklenince din dilinin paradoksal yapısına da başvurmak kaçınılmaz bir hal almaktadır. Bu sebeple teolojinin bütün yorumlarında bazen paradoksun ya da lafzî aşırılığın tuhaflıklarına rastlamak mümkündür.

Söz’ün Anlamı, teoloji ile dil ilişkisi merkezinde, teolojik dilin yapısı, mantığı ve güçlüklerini ele almanın yanı sıra paradoks kavramını da irdelemektedir. Elinizdeki eser, bunu yaparken paradoksların lengüistik, kavramsal ya da teolojik anlamlılıklarını da hesaba katmak suretiyle bu alandaki araştırmalara önemli bir katkı sağlamaktadır. (Arka Kapak)

Yazar: Prof. Dr. Temel Yeşilyurt

Yayınevi: İnsan Yayınları

Yıl: 2016

İsbn: 9789755747828

Sayfa: 238 s.

 

Kaynak: Haber İlahiyat

Bu haber 2381 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..