Suriyeli Akademisyenlerin birikimlerinden faydalanılacak

Suriyeli Akademisyenlerle yapılan toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu da Suriyeli akademisyenlerin birikimlerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

30 Ocak 2016 - 12:14

Başbakanlık Göç ve İnsani Yardımlardan Sorumlu  Başmuşaviri ve Yüksek Öğretim Kurulu temsilcilerinin de katılımıyla Suriyeli Akademsenlerle bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıya götüren süreçte, bugüne kadar değişik illerdeki sivil toplum kuruluşlarının da katkılarıyla Suriyeli akademisyenlerle iletişim kuruldu. Suriyeli akademisyenlerden 300 civarında değişik üniversitelerde istihdam edildiği dile getirildi. Surileyi akademisyenlerin 10 Şubat 2016 itibarıyla YÖK aracılığıyla bir web portalı oluşturulacağı, Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapacak site aracılığıyla Suriyeli akademisyenlerin birbiriyle iletişim ve bilgi paylaşımına katkı sağlanacağı ifade edildi. 

Toplantıda konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu da Suriyeli akademisyenlerin tecrübe ve birikimlerinden faydalanmak istediklerini söyledi. Hatiboğlu, "Sizlerin ülkemiz bilimsel çalışmalarına zenginlik katacağına inanıyoruz. Akademisyenlerin istihdam edilmesine yönelik kolaylıklar sağlanmalıdır. Bu konuda üzerimize düşen görevleri ivedilikle yerine getirmeye çalışacağız" diye konuştu.

Kaynak: internet

Bu haber 749 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..