Telefonunuz açılmıyorsa, ne yapmalısınız?

Sabah kalktınız, telefonu elinize aldınız ve ekranda hiçbir görüntü ve hareket yok. Bu durum pek çoğumuzun başına gelmiştir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ne yapacaksınız. işte size birkaç alternatif öneri.

23 Ocak 2016 - 12:25 - Güncelleme: 24 Ocak 2016 - 02:02

Diyelim ki sabah uyandığınız, telefonu elinize aldığnız ve sizi kötü bir sürpriz bekliyor. Sizi açılmayan siyah bir ekran karşılıyor. Bu durum nadiren karşılaşsak da pek çoğumuz açısından moral bozucudur ve paniğe yol açar. Fakat hemen paniğe kapılmaya gerek yok. Bu her zaman telefonun bozuk olduğu anlamına gelmez.  Aslında akıllı telefonlar, kırılmaya karşı dayanıklı yüksek kaliteli materyaldan yapılmış olsalar da kırılmaz değillerdir. Telefonların bazı durumlarda açılmaması son derece yaygın bir problemlemdir. Bazı durumlarda basit birkaç işlemle telefonu eski haline döndürebilirsiniz. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, şu birkaç adımı atmayı deneyebilirsiniz.

Telefonunuzu Şarj Edin

Bu konuda yaygın karşılaşılan durumlardan birisidir telefonunuzun şarjının bitmesi. Şarj tümüyle bitmiş ve telefon kapanmışsa, düğmesine basarak açamazsınız. Diyebilirsiniz ki ben çocuk değilim, şarjının bitip bitmeyeceğini anlamayacak mıyım. Ya da akşam yatarken daha bataryam yarılardaydı.  Yine de unutmayın, bazen batarya biz farkına varmadan bitebilir. Gece yatarken açık bıraktığımız wi-fi bağlantı ya da bir uygulama bataryanızı sömürebilir ve şarjınızı kolayca tüketebilir. Dolayısıyla böylesi bir durumla karşılaştığınızda, ilk yapmanız gereken cihazı şarj etmeyi denemek olmalıdır. Şarj %20’le geldiğinde tekrar cihazınızı açmayı deneyin. Yine açılmazsa, bu durumda başka seçenekleri akla getirin.

Bataryanızı Çıkarın

Bazı durumlarda, sorun bataryanın tükenmesinden biraz daha ciddi olabilir. Telefonunuzun sistemi başlatırken veya bataryadan güç alırken takılabilmesi ve sorun çıkarması da muhtemel olabilir. Bu durumda telefonuz donar ve açılmaz. Bu ihtimale karşı yapabileceğiniz şey, telefonunuzun bataryasını çıkarın, 20-30 saniye kadar bekleyin, tekrar takın ve telefonunuzu tekrar açın. Bu yöntem, bazı bu türden sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Eğer cihazınızın sökülemez bataryası varsa, bu durumda paniğe kapılmanıza gerek yok. Ekranınız açılırken takılıp kalıyorsa ve donuyorsa, bataryanızı da çıkaramıyorsanuz, bu durumda güç (açma-kapama) düğmesine uzun süre basılı tutarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Telefon Açık, Ekran göstermiyorsa…

Bu da en yaygın karşılaşılan sorunlardan biridir. Telefonunuz açık, bütün işlemleri yapıyor ve karşınızda siyah bir ekran duruyor. Bir şey göremiyorsunuz.  Bu basitçe sizin ekranınızın kırık olduğu anlamına geliyor.  Ekranınızın kırık olup olup olmadığını test etmek için, telefonunuzun güç/açma-kapama düğmesine uzun süreli basın.  Bu işlemi yapmak, telefonunuzda yeniden başlatma ya da titreşim gibi bir sonuç verecektir.  Sesi veya titremeyi duyuyorsanız ve ekran yine çalışmıyorsa. Artık onu bir tamirciye/servise götürme ve ekranı değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Cihazınızı Fabrika Ayarlarına Döndürün

Eğer cihazınız yazılımı başlatırken takılıyor, açılıyor fakat açalış ekranını geçmiyorsa ya da açılıyor fakat sonra tekrar kapanıyorsa. Bu durumda sorunun büyük ölçüde cihazınızın yazılımı ile ilgili olması muhtemeldir. Bunun mehtemel nedenleri ise yüklediğiniz bir uygulama, yaptığınız yeni bir güncelleme veya özel bir rom olabilir.

Bu sorunu çözmek için, cihazınızı recovery menu’den factory-reset yapabilirsiniz. Bu metot, diğer seçenekler işe yaramıyorsa başvurulmalıdır. Zira cihazı factory-reset yapma, cihazınızdaki kişisel bilgilerinizi tamamıyla siler. Bu işlemi yapmak için telefonunuzu tümüyle kapatın. Sonra cihazınızı şu tuşlara basarak başlatın:

Sesaçma+Seskısma+Güç

Bu işlem cihazınızın recovrey menusunu açacaktır. Burada ses tuşlarını kullanarak hareket edebilirsiniz. Bu komutlardan Wipe data veya wipe factory reset seçeneklerini bulup “güç” tuşuna basarak uygulamalısınız.

Telefonunuz Kırılmış Olabilir

Bütün bu işlemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa, muhtemelen cihazınız kırılmış veya donamım açısından bozulmuş olabilir. Bu durumda yetkili bir servise veya tamirciye götürmelisiniz.

Kaynak: Techno Akademi

Bu haber 646 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..