Tübitak Sınırları Aştı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "TÜBİTAK’ta geçen yıl içerisinde toplam 7 ülke ile 10 yeni kurumlararası işbirliği anlaşması imzalandı" dedi.

24 Ocak 2016 - 16:21

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) geçen yıl İngiltere, Japonya, Kırgızistan, Kosova, Meksika, Polonya, Portekiz, Türkmenistan, Pakistan, Rusya, Fransa, İtalya, Slovenya, ABD ve Macaristan ile 20 ayrı proje çağrısına çıktığını ifade etti.

Bakan Işık, TÜBİTAK'ın yurt dışı işbirlikleri ve proje çağrıları hakkında açıklamalarda bulundu. 

TÜBİTAK'ın geliştirdiği ve öncü olduğu projelerin yanında, akademisyen ve öğrencilere sağladığı desteklerle Türkiye'nin 2023 hedefleri için çok önemli olduğunu belirten Işık, ülkenin katettiği mesafeye kurumun büyük katkı sağladığını söyledi. Bu kapsamda kurumun çok sayıda ülkeyle işbirliği yaptığını belirten Işık, "TÜBİTAK geçen yıl İngiltere, Japonya, Kırgızistan, Kosova, Meksika, Polonya, Portekiz, Türkmenistan, Pakistan, Rusya, Fransa, İtalya, Slovenya, ABD ve Macaristan ile 20 ayrı proje çağrısına çıktı" dedi.

Işık, ikili işbirliği proje başvuru çağrıları kapsamında geçen yıl 912 ortak proje başvuru önerisinin alındığını ve 153 ortak projenin desteklenmesine karar verildiğini bildirdi. Çalıştay, kurultay, bilgi günleri ve benzeri faaliyetlerle etkin tanıtımı yapılan çağrılara yapılan başvurularda önemli bir artış gözlendiğine dikkati çeken Işık, 2014-2015 yılları arasında 579 olan proje öneri sayısının 2015-2016 yıllarında 912'ye yükseldiğini ve yüzde 57'lik artış kaydedildiğini vurguladı.

 "7 ülke ile 10 yeni anlaşma"

 

TÜBİTAK'ın bilimsel ve teknolojik işbirliklerini artırmaya yönelik kurumlararası anlaşmalar yaptığına da değinen Işık, bu bağlamda kurumun 3'ü Birleşik Krallık'la olmak üzere Hırvatistan, Ekvador, Kazakistan, Azerbaycan ve Katar ile 8 yeni kurumlararası işbirliği protokolleri imzaladığını ifade etti.

Işık, İngiltere'yle peş peşe ilan edilen Bilim Yılı ve Katip Çelebi-Newton Fonu kapsamında bu ülke ile ikili işbirliğinin arttığını bildirdi.

Rolls-Royce ile "İleri İmalat Araştırma Merkezi" kurulması amacıyla, Hollanda Ekonomi Bakanlığı ile "Ufuk 2020" ve diğer AB çerçeve programlarında işbirliğini artırmak, iki ülkenin kamu, özel sektör ve akademileri arasındaki ilişkileri geliştirmek hedefiyle mutabakat zaptı imzalandığını dile getiren Işık, böylelikle 2015 yılı içerisinde toplam 7 ülke ile 10 yeni kurumlararası işbirliği anlaşması imzalandığını kaydetti.

Kaynak: sanayi.gov.tr

Bu haber 833 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..