• BIST 76.031
  • Altın 128,075
  • Dolar 3,3888
  • Euro 3,6457
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C
  • Kayseri 1 °C
  • Erzurum -17 °C
  • İzmir 8 °C
  • Şanlıurfa 4 °C

Türk bankalarında ODTÜ-Boğazici Yarışı

Türk bankalarında ODTÜ-Boğazici Yarışı
Bankalarını dünya ligine çıkaran yöneticilerin başarısında mezun oldukları okulların da büyük payı var. Bugün 18 Türk bankasının altısında genel müdürlük koltuğunda ODTÜ'lü isimler oturuyor. Boğaziçililerin sayısı ise dört.

ÖZGÜL ÖZTÜRK/AKŞAM GAZETESİ
2001 krizi Türk bankacılığı için bir milat niteliğinde. Krizin üzerinden 14 yıl geçti ve bugün Türk bankaları dünyada adeta parmakla gösterilir durumda. Bunun en önemli nedenlerinden biri 2001 krizinden sonra alınan makro önlemler. Ama Türk bankalarının son 14 yıldaki tarihi başarısını sadece alınan önlemlere bağlamak da bu bankaların tepe yönetiminde yer alan isimlere büyük haksızlık... Biz de, banka yönetimlerinde tepe noktada bulunan bu isimlerin başarılarının sırrını araştırmak istedik ve işe de mezun oldukları okullardan başladık. Bugün hemen hemen her sektörde 'bu yönetici hangi okulu bitirmiş' diye merak edilir. Bu sorunun cevabını merak ettik ve Türkiye'nin en önemli bankacılarının hangi okullardan mezun olduğunu sizin için derledik. Buna göre Türkiye finans piyasasında faaliyet gösteren 6 kurumun genel müdürü Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 4’ü ise Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Yani büyük bir çekişme var. 

SKOR YİNE DEĞİŞMEDİ 

Son genel müdür değişikliği Garanti'de yaşandı. Öncesinde durum 6-4 ODTÜ lehineydi. 'Boğaziçi ekolü' kendilerinden bir ismin atanması durumunda beraberliği yakalayacaktı fakat ismi açıklanan Erbil'in ODTÜ'lü olması 'başkent' egemenliğini pekiştirmiş oldu...,

İŞ'TE ODTÜ HAKİM 

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ODTÜ İktisat Bölümünden mezun olan yöneticiler arasında yer alıyor. Adnan Bali’nin görevi devraldığı Ersin Özince de ODTÜ İşletme mezunuydu.

ÖZEN DE AYNI OLKULDAN 

ODTÜ'den mezun olan Garanti Bankası’nın 15 yıllık başarılı yöneticisi Ergun Özen’den görevi devralmaya hazırlanan Fuat Erbil de ODTÜ Bilgisayar'dan mezun isimler arasında.

AÇIKALIN 1987 MEZUNU

2011 yılından bu yana Yapı Kredi Bankası’nda önemli başarılara imza atan Faik Açıkalın 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu.

AKBANK BOĞAZİÇİ EKOLÜ 

Bankada "Yeniden Yapılandırılma ve Değişim Programı" çalışmalarını başlatan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 572 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim