Türk Eğitim Sen: 50/d Mağduruyeti giderilmelidir

Türk Eğitim Sen, 50/d maddesine göre istihdam eden araştırma görevlilerinin sorunlarının çözümü için YÖK, Başbakanlık ve Siyasi Partilere yazı gönderdi.

02 Şubat 2016 - 18:21

 Türk Eğitim Sen, 50/d maddesine göre istihdam eden araştırma görevlilerinin sorunlarının çözümü için YÖK, Başbakanlık ve Siyasi Partilere yazı gönderdi. Türk Eğitim Sen tarafından konuya ilişkin web sayfası üzerinden yapılan açıklama şöyle:

"2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 50/d maddesi uyarınca istihdam edilen araştırma görevlilerinin iş güvencesi ile ilgili sorun yaşadıkları kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bilindiği gibi, devlet üniversitelerinde araştırma görevlileri iki farklı statüde istihdam edilmektedir. Bu statüler 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 33/a ve 50/d maddeleri kapsamında belirlenmiştir. Aynı kriterler uyarınca işe alınan ve aynı görev tanımına sahip bu iki farklı statüdeki çalışanların arasındaki hak ve fırsat eşitsizliğinin, bilim insanı adayları ve ülke akademisi aleyhine daha fazla mağduriyete yol açmadan giderilmesi gerektiğinden, ilgili sorunun ancak 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle çözülebileceği kaçınılmazdır. Bu noktada, ortak endişe ve sorunlar göz önünde bulundurularak bir çözümün geliştirilmesi gerektiği ve 2015 yılında bağlı bulundukları kurumlarla ilişiği kesilen çalışanlar dâhil olmak üzere mevcut 50/d kadrosunda bulunan araştırma görevlilerinin 33/a maddesi uyarınca öngörülen kadroya geçişlerinin sağlanmasına ilişkin Başbakanlık, Yükseköğretim Kurumu ve siyasi parti grup başkanvekilliklerine sorunun çözümü için yazılı talepte bulunduk".

Bu haber 671 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..