Türkname Türk Dünyası Kitaplığı Tanıtıldı

Türkname Türk Dünyası Kitaplığı Tanıtım Toplantısı Türk Dünyası Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığında düzenlendi.

30 Ocak 2016 - 09:51


 Toplantıya Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, Türk Dünyası Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile Türk Dünyası Vakfı Kurucu Üyesi Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük, bilim ve siyaset dünyasından isimler katıldı.

Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı; tarih, edebiyat, dil, kültür ve tasavvuf sahalarında hazırlanmış 150'nin üzerinde eserin tanıtımına yönelik bir toplantı olduğunu belirterek “Batı Avrupa'da yaşayan soydaşlarımızı da anadil bağından dolayı çerçeveye dahil ettiğimizde bir vecize haline gelen Adriyatik'ten Çin Seddi'ne deyimini Baltık'tan Çin Seddi'ne şeklinde söylemek pekala mümkün. Bütün iş birliklerini bir kardeşlik söylemi üzerine inşa etmenin fayda vermediğini artık görmeliyiz. Türkiye'nin özellikle eğitimde, üniversite bağlamında ve uluslararası dayanışma alanında açtığı yollara yenilerini eklememiz; özellikle dil, kültür ve edebiyat iş birliklerini çoğaltmanın yollarını bulmamız şart.” dedi. Hazırlanan kitapların amacının dil, edebiyat ve kültür üzerinden bir yol açmak ve köprüler kurmak olduğunu belirterek kitaplıktaki eserlerin Eğitim Bilişim Ağı'na (EBA) yükleneceğini söyledi.
Kaynak: T.Ü

Bu haber 516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..