Unesco Tarafından COMEST'E Katılım Çağrısı

15 Nisan 2014 - 08:38

unescoYüksek Öğretim Kurulunun, Dış İşleri Kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, "Bilimsel Bilgi Etiği ve Teknoloji Dünya Komisyonu" (World Commission on the Ethics of Scientific Knowledge and Technology-COMEST) mevzuatına atıfta bulunularak, COMEST'te yer alan sekiz uzmanın görev sürelerinin Aralık 2013 tarihinde sona erdiği hatırlatılmakta ve ülkelere aday göstermeleri çağrısında bulunulduğu belirtilmektedir.

COMEST, bilim, mühendislik, hukuk, felsefe, kültür, ilahiyat ve siyasi bilimler alanında çalışmalarda bulunan 18 uzmanın yer aldığı bir danışma organıdır. 1998 yılında kurulan COMEST'in başkanlığını Madagaskar temsilcisi yürütmektedir. Aday gösterilen uzman, UNESCO Genel Direktörü tarafından seçilerek atanmaktadır.

COMEST, bilimsel etik, bilimin sürdürülebilir kalkınmaya olan katkıları, "Bilimsel Araştırmacıların Durumuna İlişkin 1974 Tarihli Tavsiye Kuralları"nın gözden geçirilmesi ve çevresel etik konularında danışmanlık hizmeti vermekte, ayrıca iklim değişikliğiyle ilgili etik kurallar geliştirilmesi hususundaki değerlendirmelerini de UNESCO'ya sunmaktadır.

Söz konusu görev süresi ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) yazısı ve COMEST tüzüğü ekte yer almakta olup, görev süresi yıl sonunda sona erecek sekiz uzmandan dördü ikinci dönem görev yapmak üzere tekrar aday olabileceklerdir. Üyelerin görev süreleri dört yıl ile sınırlıdır. Üyeler en fazla iki kere seçilebileceklerdir. Münhal hale gelecek sekiz kadroya ek olarak bir kadro daha halihazırda  boştur.

COMEST'te yer almak üzere aday gösterilecek uzmanların özgeçmişleriyle birlikte başvurularını 30 Nisan 2014 tarihine kadar ekte gönderilen yazıda yer alan adrese yapmaları gerekmektedir.

Kaynak: YÖK

Bu haber 728 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..