Üniversite adaylarına 'yök başarı sırası sihirbazı'

Yüksek Öğretim Kurulu, kısa zaman önce uygulamaya koyduğu YÖK Başarı Sihirbazının ayrıntılarını açıkladı. Konuya ilişkin Yüksek Öğretim Kurulu resmi web sayfası üzerinde verilen bilgi şöyle:

24 Mart 2016 - 20:12

-Hatırlanacağı üzere, 10 Mart 2016 günü, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın geniş katılımlı bir basın toplantısı ile tanıttığı YÖK Yükseköğretim Program Atlası ve Net Sihirbazı, https://yokatlas.yok.gov.tr adresinde hizmete sunulmuştu.  

-2015 ÖSYS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans ve önlisans programlarının detaylı tomografisi niteliğinde olan YÖK Atlas, 10 Mart-22 Mart arasındaki 13 günlük süre zarfında 297.701 farklı kişi tarafından kullanıldı. Her ziyaret ortalama 7 dakika 45 saniye sürdü.

-Ziyaret başına kullanıcılar ortalamada 10 farklı üniversiteyi/programı inceledi. (Bu değerler, sistemin kullanıcılar tarafından bilinçli şekilde kullanıldığının somut göstergeleridir)

-Kullanıcıların %27,6’sı İstanbul, %14,3’ü Ankara, %6,5’i İzmir, %5,1’i Bursa, %4,9’u Antalya, %3,9’u Adana,  %2’si Konya ve %2,’si de Diyarbakır’dan sisteme ulaştı.

-Sistemi kullananların %37’si bilgisayarlarından YÖK Atlas’a ulaşırken, %63’ü cep telefonu ya da tabletlerini kullandılar. 

YGS SONUÇLARININ AÇIKLANMASI ÖNCESİNDE YÖK PROGRAM ATLASINA ADAYLARI SEVİNDİRECEK ÖNEMLİ EKLEME:  “YÖK BAŞARI SIRASI SİHİRBAZI”           

 Sınav sonuçlarının yarın (25 Mart) ÖSYM tarafından açıklanması planlanıyor. Tam da sonuçların açıklanmasından bir gün önce daha önceden hizmete sunulan YÖK Program Atlası’na, adaylardan gelen öneri ve talepleri de dikkate alarak yeni bir modül ekledik: “YÖK Başarı Sırası Sihirbazı...”

 Bilindiği üzere Lisans programlarını hedefleyenler için üniversiteye giriş süreci iki devreli bir müsabaka gibidir. Yarın sonuçları açıklanacak olan YGS,  müsabakanın ilk yarısıdır. Maçın ilk devresinin sonunda gençler, hedeflerine ne kadar yakın ne kadar uzak olduklarını merak edeceklerdir. 

YÖK Başarı Sırası Sihirbazı ile adaylar, hedefledikleri programa geçen sene yerleşenlerin 2015-YGS’de ortalama kaçıncı başarı sırasında yer aldıklarını görebilecek ve kendi durumlarını (başarı sıralarını) kıyaslayabileceklerdir.

 Örnek vermek gerekirse, Ankara Hukuk Fakültesi’ni hedefleyen bir aday, yarın ÖSYM internet sitesinden YGS sonuçlarını öğrendiğinde, YGS-5 ve YGS-6 puan türündeki başarı sırasının Ankara Hukuk için yeterli olup olmadığını merak edecektir.Bu konuda yapması gerek şey YÖK Başarı Sırası Sihirbazını kullanmaktır. Zira burada, 2015’te Ankara Hukuk’a yerleşen 650 kişinin 2015-YGS’deki hem ortalama hem de en düşük başarı sırasını görebilecek, kendi durumunu en gerçekçi şekilde değerlendirebilecek, çalışma programını en akılcı şekilde yapabilecektir.  

YÖK Başarı Sırası Sihirbazı’nın en önemli özelliği gerçek verilere dayalı olmasıdır. 

 Başkan Saraç 10 Mart tarihindeki tanıtım toplantısında şunları söylemişti:  “YÖK, yıllar yılı, gençlerin gözünde soğuk, uzak, sevimsiz bir kurum hüviyetinde idi. Geçmişin kötü algısını artık sırtımızda taşımak istemiyoruz.  Yeni ve yenilikçi YÖK olarak gençlerimizi gözünde onları kucaklayan, fayda sağlayan, yol gösteren bir yere gelmeyi hedefliyoruz…”

YÖK olarak, adaylar yanlış kapıları çalmasınlar, yanlış arayışlara girmesinler, “bilinçli tercihler” yaparak gerçekten istedikleri programlara yerleşsinler istiyoruz. Yerleştirildikleri programlara hatalı tercih nedeniyle kaydını yaptırmayan öğrencilerden kaynaklanan “kontenjanların yanması” hadisesinin yaşanmamasını arzu etmekteyiz..

 https://yokatlas.yok.gov.tr  

Bu haber 1548 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..