Uzmanından Ramazan sonrası beslenme uyarısı

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başdiyetisyeni Sunay Kütük: “Midenizi Çok Yormadan, Azar Azar, Küçük Porsiyonlarla Yemek Yiyin”

29 Haziran 2016 - 14:31

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, Ramazan ayı sonrasında sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulundu. Başdiyetisyen Kütük, “Ramazandan sonraki dönemde, midemizi çok yormadan, azar azar, sık sık ve küçük porsiyonlarla yemek yemeliyiz” dedi. 

Ramazan ayında 2 öğün olan beslenmenin Ramazan sonrası 3’e çıktığını, bu yüzden Ramazan döneminde uzun süre boş kalmaya alışan mideyi çok yormamanın gerektiğine vurgu yapan Başdiyetisyen Kütük, “Ramazan sonrası azar azar, sık sık ve küçük porsiyonlarda yemek etmeye dikkat etmeliyiz. Çünkü mide, bağırsak ve diğer metabolik sendrom rahatsızlıklarıyla en çok Ramazan sonrası dönemlerde karşılaşmaktayız. Yemeklerde hamur işleri ve kızartmaları tercih etmemeliyiz. Bayram ziyaretlerinde bu tür ikramlara hayır demeyi bilmeliyiz. Genellikle sütlü tatlılar, muhallebi, dondurmayı tercih etmeliyiz. Asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız. Su, limonata, maden suyu içersek daha sağlıklı olur, sıcak içeceklerden mümkün olduğunca bitkisel çay içmeliyiz. Ramazan sonrası dönemde kalp ve hipertansiyon hastaları ise hamur tatlılarından uzak durmalıdır” diye konuştu. 

Kilo Kontrolü İçin Yürüyüş Yapmalıyız
 

Açıklamasında dengeli beslenmenin kilo kontrolü için önemli olduğuna vurgu yapan Sunay Kütük, “Ramazanda verdiğimiz kiloları geri almamak için günün sıcak olmayan saatlerinde, hafif tempoda 40-45 dakika yürüyüş yapmaya özen göstermeliyiz. Her zaman yeterli ve dengeli beslenme çok önemli, her öğünümüzde, her yiyecek grubundan azar azar tüketmeliyiz. Öğünlerde çok fazla sıvı almadan, sıvılar öğün aralarına yayarak tüketilirse, hem metabolizmayı hızlandırır, hem de başka yiyecekleri tüketmememizi sağlar” şeklinde konuştu.

Kaynak: ERÜ

Bu haber 555 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..