Vakıf Üniversiteleri, Özel Eğitim Yardımı Verebilecek

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğretim Burs Yönetmeliği değişti. Buna göre vakıf üniversiteleri, başarılı öğrencilere belli şartlarda özel eğitim bursu verebilecek.

16 Haziran 2016 - 23:55

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğretim Burs Yönetmeliği değişti. Buna göre vakıf üniversiteleri, başarılı öğrencilere belli şartlarda özel eğitim yardımı verebilecek. 16 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğin özel eğitim bursu ile ilgili düzenlemesi şöyle:

Akademik başarı ve özel eğitim yardımı

MADDE 11/A – (1) Vakıflar Genel Müdürlüğünce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan üniversitelerde öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere, bu Yönetmelik uyarınca bir öğretim döneminde verilen toplam yükseköğrenim burs miktarının beş katını geçmemek kaydıyla özel eğitim yardımı verilebilir.

(2) Vakıflar Genel Müdürlüğünce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan;

a) Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerden, her akademik yıl bitiminde, kendi sınıfında sorumlu olduğu zorunlu ve seçmeli tüm dersleri başarıyla tamamlamış, dönem sonu sınavlarında bütünlemelere kalmamış, yıllık not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 veya üzeri olan ve kendi sınıfındaki öğrenciler arasında ilk % 10’luk dilime girmeyi başaran öğrencilere; her bir öğrenci için bir öğretim döneminde verilen toplam yükseköğrenim burs miktarının beş katına kadar olan tutarlarda,

b) Üniversitelerin tıp fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerden, akademik yıl bitiminde en az 58 kredi almış ve tüm almış olduğu dersleri bütünlemeye kalmadan başarıyla tamamlayarak not ortalaması 100 üzerinden 80 ve üzeri olan öğrenciler ile yurtiçi ve yurtdışı yatay geçişlerle Vakıflar Genel Müdürlüğünce yönetilen ve temsil edilen mazbut vakıflar adına kurulan üniversitelerin tıp fakültelerine geçiş yapan ve genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.50 ve üzeri olan öğrencilere, eğitim ücretlerinin % 50 ve üzeri oranlarına tekabül eden tutarlarda,

akademik başarı bursu verilebilir.

Bu haber 1507 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..