Vuslat Dergisi 'Ebu Hanife' Özel Sayısıyla Çıktı

Dergi 185. sayısında İmam Ebu Hanife Özel sayısıyla okuyucularının karşısına çıktı

28 Ekim 2016 - 13:58 - Güncelleme: 29 Aralık 2016 - 22:48

Eğitim Kültür ve Düşünce Dergisi Vuslat, gelenek haline getirdiği, Özel Dosyalara bir yenisini daha ekledi. Genel Yayın Yönetmeni İlhami Pınar ve Editör Ziya Gündüz’ün yönetiminde çıkan dergi daha önce; “Namaz”, “Ehl-i Sünnet”, “Kur’an”, “Hadis”, “Hz. Muhammed”, “Sahabe” gibi dosyaları, yayın dünyamıza kazandırdı. Dergi, 185. sayısında “İmam Ebu Hanife Özel” sayısıyla okuyucusunun karşısına çıktı.

Müctehid İmam Ebu Hanife
Tarih boyunca İslâm ümmeti içerisinde, çok büyük âlimler ve müctehidler çıkmıştır. Bu müctehidlerden birisi de hiç şüphesiz, Hanefî Mezhebi’nin kurcusu İmam-ı A’zam Ebu Hanîfe (rh.a.)’dır. Ebu Hanîfe, üstün bir zekâya sahip, ahlaklı, istişareyi önemseyen, Kur’ân ve Sünnet merkezli hayatını ve fikirlerini inşa eden bir şahsiyettir.

Mücahid İmam Ebu Hanife
İmam Ebu Hanîfe (rh.a.), Emeviler ve Abbasiler döneminde, cesur ve kararlı bir şekilde yöneticilerin yaptıkları haksızlıklara, işledikleri zulümlere açıkça karşı çıkmıştır. İmam’ın derdi makam değil, âdîl bir yönetimin gerçekleşmesiydi. Kendisine teklif edilen kadılık görevini kabul etmemiş ve bunun bedelinin ağır olacağını bilmesine rağmen, inandığı dâvâ uğruna bu konuda asla taviz vermemiştir.

Şehid İmam Ebu Hanife
İmam Ebu Hanîfe gibi, büyük bir İslâm âliminin hayatını inceleyenler, O’nun düşüncelerinin ve ictihadlarının ne kadar önemli olduğunu, çok net bir şekilde göreceklerdir. Çünkü O, ilmî ve ictihadlarıyla tarihten günümüze kadar, İslam ümmetinin karşılaştığı fıkhî problemler noktasında, derin bilgisiyle çözümler gündeme getirerek ümmetin önünü açmıştır. İslâm ümmetinin uyanışına ve istikamet üzere yaşamasına katkı sağlayan Şehid Ebu Hanîfe’yi doğru bir şekilde anlamak ve anlatmak, her muvahhid mü’minin vazifesidir.

Hanefi Mezhebi ve Ebu Hanife
İmam Ebu Hanîfe (rh.a.)’ın yolunu takip edenler ve kendilerini Hanefî Mezhebine nispet edenler, İmam Ebu Hanîfe’yi ve O’nun çizmiş olduğu yolu çok iyi bilmeleri gerekiyor. Çünkü insan, mensubu olduğu mezheb ve o mezhebin oluşmasına öncülük eden âlim hakkında, mutlaka bilgi sahibi olmalıdır. Müslümanlar, hangi Müctehidi takip ediyor ve taklid ediyorsalar bunu, bilinçli bir şekilde yapmalıdır. İmam Ebu Hanîfe’nin ilmini, takvasını, usûlünü ve cihad anlayışını muvahhid mü’minlerin mutlaka örnek alması gerekiyor.

Dergide Yer Alan Konu Başlıkları
“İmam Ebu Hanîfe’nin Hayatı”, Ebu Hanîfe’nin Akıl ve Vahiy Anlayışı”, “Ebu Hanîfe ve Hadis”, “Şeyhu’l Muhaddisin İmam Ebu Hanîfe”, "İmam-ı A'zam Ebu Hanîfe Müsnedi’nden Bazı Hadis-i Şeriflerin Değerlendirilmesi”, “İmâm-ı A’zam Ebu Hanîfe’nin Fıkhî Metodolojisi”, “Ebu Hanîfe ve Ehl-i Hadisin Sünnet Anlayışlarındaki Temel Farklar”, “Ebu Hanîfe’de ‘İnsan Davranışı’ ve Kur’an Mesajı”, “En Faziletli Cihadın Mücahidi: Şehid İmam-ı A'zam Ebu Hanîfe”, “Ebu Hanîfe İle İlgili Müspet ve Menfi Rivayetlerin Değerlendirilmesi”, “Ebu Hanîfe’nin Fikhi Yöntemi ve Bunun Sonraki Dönem Usûl Düşüncesine Etkileri”, “Ebu Hanife’nin Kur’an-ı Kerim’e Dair Görüşleri”, “Ebu Hanife'nin Usûl Anlayışında Sünnet”, “Ebu Hanife’nin Düşüncesinin Karakteristik Özellikleri”, “İmam-ı Azam Ebû Hanife’nin Örnek Ahlâkı”, “İmam Ebu Hanife ve Muhalefet”.

Dergide Yazısı Olan Yazarlar
Doç. Dr. Soner Duman, Prof. Dr. Vecdi Akyüz, Prof. Dr. Faruk Beşer, Prof. Dr. - İsmail Hakkı Ünal, Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, Prof. Dr. Mustafa Ünver, Prof. Dr. Ahmet Ünsal, Doç. Dr. İshak Emin Aktepe, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öztoprak, Yrd. Doç. Dr. Ali Duman, Yrd. Doç. Dr. Metin Yiğit, Dr. Ali Pekcan, Hüsnü Aktaş, Abdullah Dâi, Mustafa Çelik, Süleyman Gülek, Fatih Oruç, Seyfulislam Çapanoğlu, Muhammed İslâmoğlu, İlhami Pınar, Ziya Gündüz…

Dergi Hakkında Detaylı Bilgi İçin: 0 (216) 612 78 22 www.vuslatdergisi.com

Bu haber 1755 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..