Yardımcı Doçent atamasında, başka bir yardımcı doçent jürilik yapabilir mi?

İlan edilen bir yardımcı doçent kadrosuna başvuran bir adayın eserlerine değerlendirecek jüride, bir başka yardımcı doçent görev yapabilir mi? Ya da yardımcı doçent atamasında hangi ünvana sahip olanlar görev alabilirler.

27 Ocak 2016 - 23:27 - Güncelleme: 23 Şubat 2016 - 21:27

Üniversitelerde atama ve terfilerde, yardımcı doçent kadrosuna başvuran adayın bilimsel yeterliliğini değerlendirmek üzere oluşturulan jürilerde görev yapacak akademik personel, kadrosu ilan edilen akademik personelin emsali veya altı olamaz. Başka bir deyişle, bir yardımcı doçentin atamasında yardımcı doçent, doçentin atamasında da doçent uvanlı bir öğretim üyesi görev yapamaz. Atamalarda görev yapacak akademik perosnel, unvan olarak ilan edilen kodronun bir üstünde olmalıdır.

Yardımcı doçent atamasında da bir yardımcı doçentin veya daha alt unvanlı birinin (öğretim görevlisi, dr. vs.) görev alabilmesi mümkün değildir. Yardımcı doçentlerin atamasında doçent ve profesörler görev yapabilir. Bu husus 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile belirlenmiştir. Adı geçen yasanın 23/a maddesinde bu husus şöyle hükme bağlanmıştır:

"biri o birimin yöneticisi, biri de o üniversite dışından olmak üzere üç profesör veya doçent tespit ederek bunlardan adayların her biri hakkında yazılı mütalaa isterler

Dolayısıyla yasa hükmünün öngördüğü şeklinde yardımcı doçentlere bilimsel raporu ancak doçent ve profesörler yazabilirler.


Bu yazının tüm hakları Akademi Haber'e aittir. Sitemize aktif link vermeden kopyalanamaz ve kullanılamaz.

Bu haber 1163 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..