YDS'den 90 alan Yardımcı Doçent adayı, fakültenin yapacağı dil sınavına girmek zorunda mıdır?

Merkezi olarak yapılan Yabancı Dil Sınavına giren ve bu sınavdan 90 puan alan bir aday, yardımcı doçent atamasında fakülte yönetim kurulunun belirlediği dil jürisinin yapacağı yabancı dil sınavına girmek zorunda mıdır?

29 Ocak 2016 - 00:05 - Güncelleme: 23 Şubat 2016 - 21:26

Bilindiği üzere yardımcı doçent kadrosuna atamada, adaylar fakülte yönetim kurulu tarafından oluşturulan yabancı dil jürisinin yapacağı sınava girmektedirler. Peki YDS'ye giren ve bu sınavdan 70-80 düzeyinde bir puan alan aday, ayrıca fakültenin yapacağı bu yardımcı doçent dil sınavına girmek zorunda mıdır? 

Bu soruya vereceğimiz cevap malesef evet olacaktır. Aslında bu ilgili yasadaki bir hükümden kaynaklanmaktadır ve belki yeni bir yasal düzenlemeyle bu konunun çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Zira YDS'dan 100 bile alsa, fakültelerin yapacağı bu yabancı dil sınavına girmek mecburidir ve 2547 sayılı kanunun 23.maddesinin b.bendinin 2.fırkası gereğidir. Zira yasa hükmü, yardımcı doçentliğe atamada aranacak şartlar arasında fakülte yönetim kurullarınca oluşturulacak dil jürisinin yapacağı yabancı dil sınavına girmeyi ve bu sınavda başarılı olmayı da saymaktadır. Adı geçen yasa hükmü şöyledir:

"Fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurullarınca, biri o dilin öğretim üyesi olmak üzere seçilecek üç kişilik bir jüri tarafından; sınava girenin kendi bilim alanında Türkçeden yabancı dile, yabancı dilden Türkçeye 150 - 200 kelimelik bir çeviriyi kapsayan yabancı dil sınavını başarmak".

Sonuç olarak yardımcı doçent kadrosuna atanmak üzere başvuran yardımcı doçent adaylarının, merkezi dil puanlarına bakılmaksızın fakültelerce yapılan yabancı dil sınavına girmeleri ve başarılı olmaları zorunludur


Bu yazının tüm hakları Akademi Haber'e attir. Sitemize www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kısmen veya tamamen kopyalanıp kullanılamaz.

Bu haber 2212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..