“YGS ölüm kalım meselesi değil”

Milyonlarca öğrencinin beklediği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 13 Mart Pazar Günü gerçekleşecek. Uzmanlar, aşırı kaygının başarısızlığa ve depresyona varabilen sonuçları olabildiğini belirterek, ailelere önerilerde bulundu.

10 Mart 2016 - 18:18 - Güncelleme: 10 Mart 2016 - 18:19

İzmir Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç.Dr. Tarkan Amuk, sınav kaygısının öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olduğunu söyledi. Tarkan Amuk, “Kaygı derecesi yüksek olan öğrencinin başarısında belirgin bir düşüş gözlenir. Ders çalışmayı erteleme, sınav ve hazırlığı hakkında konuşmayı reddetme vardır. Soru sorulmasından rahatsız olurlar. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama, karın ağrısı, mide bulantısı, terleme, uyku düzensizliği, iştahsızlık ya da tersine aşırı yeme meydana gelebilir. Çalışılmasına karşın performans düşüklüğü kaygının varlığını gösterir” dedi. 

Sınavı ‘Ölüm kalım meselesi’ yapmayın 
Aileler sınırlarının farkında olması gerektiğini kaydeden Psikiyatrist Tarkan Amuk, “Anne ve babalar çocuklarına güven ve sorumluluk vermeli, onları önemsemeli, olumlu geri bildirimde bulunmalıdır. Sınava ilişkin konuşmalarda özenli davranmalı, gerçekçi olmalı, akranlarıyla karşılaştırmaktan kaçınmalıdır. Duygu ve düşünce paylaşımı, empati önemlidir. Sınavı yüceltmeme, ölüm kalım sorunu yapmama, yüreklendirici davranma önerilmektedir. Çocuklar koşulsuz sevilmelidir. Aile bireyleri uygun rol modeli olmalı, uygun aile ortamı sağlamalı ve uygun problem çözme davranışları geliştirilmelidir” diye konuştu. 

Kaygıyla başa çıkın
Psikiyatrist Tarkan Amuk, öğrencilerin kaygıyla başa çıkmasının mümkün olduğunu dile getirerek, “Gerçekçi olmayan düşünme alışkanlıkları farklı bir gözle yeniden değerlendirmek, nefes alma ve gevşeme egzersizleri, kaygıyı bastırmaya değil, onu kabul etmeye ve tanımaya çalışmak ile dikkatini başka noktalara odaklama tekniği kaygıyla başa çıkma konusunda etkin yollardır” dedi.

Sınav öncesi ve esnasında neler yapılmalıdır?
Tarkan Amuk, “Çalışma alışkanlıklarını ve sınava ilişkin tutumları gözden geçirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratmaya çalışmak gerekir. Zaman iyi kullanılmalıdır. Beslenme ve uykuya dikkat edilmelidir. Sınava yönelik çalışmaları son güne veya geceye bırakmamak önemlidir. Uygun yöntemlerle kaygının azaltılmasını sağlamak gerekir. Sınav esnasında ise öğrenciler kontrollü olmalı. Sorulara yanıtlayabileceği sorulardan başlamalı, kaygıyı azaltmaya yönelik hızlı gevşeme, dikkat artırma teknikleri ile nefes alıştırması yapmalılar” dedi. 

Uzmana danışın
İzmir Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Tarkan Amuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuğunuzda depresyon, anksiyete bozukluğu, uyku bozukluğu gibi  ruhsal belirtilerden dolay işlevselliğinin bozulması, kaygıyla başa çıkmak için uygun olmayan yollar kullanma, davranış bozukluklarının görülmesi psikiyatrik destek gerektiğinin başlıca göstergeleridir.”

Bu haber 563 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..