YGS'de kitapçıklar aynı anda kapatılacak

13 Mart'ta düzenlenecek YGS'ye kritik süre ayarı yapıldı. Bu yıl ilk kez sınav bitiminde adaylara "kitapçık kapat" talimatı verilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Demir "Her aday için bir saniye bile değerli" dedi

24 Şubat 2016 - 23:34

2 milyondan fazla adayın katılacağı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) bu yıl kritik süre ayarı yapıldı. 13 Mart'ta yapılacak sınav için bu yıl ilkkez adaylara "kitapçık kapat" talimatı verilecek. Sınav sonunda adaylar aynı anda kitapçıklarını kapatacak. Talimata uymayanların sınavı iptal edilecek. SABAH'a konuşan Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Ömer Demir "Yeni uygulama ile gözetmen 'Sınav bitti' uyarısı yaptıktan sonra tüm adaylara 'Kitapçık kapat' talimatı da verecek. Bu uyarıdan sonra kitapçık üzerinde işlem yapan adayın sınavı geçersiz sayılacak" dedi.

1 saniye bile değerli

Prof. Demir geçen yıl ki sınavın kamera kayıtlarını incelediklerini, sınav bittikten sonra kitapçıklar toplanana kadar geçen bir dakikalık süre içinde bazı adayların soru cevaplamaya devam ettiklerini gördüklerini açıkladı. Yeni düzenlemenin bu tespit üzerine yapıldığını söyleyen Prof. Demir "her aday için bir saniye bile değerli. Adayların hakkını yedirtemeyiz" diye konuştu.

420 adayın sınavı iptal

Prof. Demir "Bazı adaylar görevliler uyarmasına rağmen sınav bittikten sonra, cevap kağıtlarının toplanma süresi içinde 1 dakika ya da 30 saniye fazla zaman kullanabiliyor. Geçen yıl kitapçık üzerinde işlem yapmaya devam ettiği kamera kayıtlarıyla tespit edilen 420 adayın sınavını iptal ettik. Özellikle üniversite sınavına girecek adaylar için bu kural hayati derecede öneme sahip" dedi.

Gizli gözetmen uyarısı

Sabah'ın yaptığı habere göre, önümüzdeki YGS, LYS sınavlarında gizli görevlilerin görevlendirileceğini belirten Prof. Demir, "Lütfen tüm adaylar tüm sınav kurallarına harfiyen uysun. Görevlilerin kendilerini uyarması gerekmez. Sınav kurallarından birine bile uyulmazsa sınav iptal edilir" uyarısını yaptı.

Bu haber 605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..