YÖK Başkanı, Öğretim Üyelerinin Özlük Haklarına Değinmedi

Öğretim Üyelerinin Özlük Hakları

12 Mayıs 2014 - 14:28 - Güncelleme: 08 Temmuz 2014 - 00:05

yokÜniversitelerarası Kurulun 222. Toplantısı Erzurum Atatürk Üniversite'sinin evsahipliğinde gerçekleşti.  Yök Başkanı Gökhan Çetinsaya, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve çok sayıda ünivirsite rektörünün katıldığı toplantı da “Büyüme, Kalite, Uluslararasılaşma: Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası” başlıklı rapor Atatürk Üniversitesinde düzenlenen 222. Üniversiteler Arası Kurul Toplantısında açıklandı.  Atatürk Ünivresitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sadi Çögenli'nin Türk Üniversitelerinde nadir bulunan eserlerin tanıtımı yaptığı konuşmasının ardından, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu konuşdu ve üniversitelerde görev yapan e akademisyenlerin özlük haklarının önemine değindi. İbicioğlu, “Doçentlik sınavlarını kurumsal olarak dijital hale aktarmış bulunuyoruz. Üniversitelerdeki çalışan akademisyenlerin özlük haklarını kalifiyeli öğretim elemanlarını tutmak için ekonomik durumlarının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki yılları içerisinde üniversite eğitimi değişime uğrayacak. Örgün eğitim yerine internet tabanlı eğitim olacak. Sürdürülebilir rekabeti sağlayabilmek amacıyla bunu yapmamız gerekiyor. Uzaktan eğitim konusunda daha fazla program göndereceğiz. Türkiye’nin geleceği bu programda gizlidir.” dedi.

 

Daha sonra konuşan Yök Başkanı Gökhan Çetinsaya ağırlıklı olarak konuşmasını " Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası” başlıklı rapora ayırdı. Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof.Dr. Hasan İbicioğlu öğretim üyelerinin özlük haklarını gündeme getirse de, Çetinsaya Öğretim Elemanlarının özlük haklarına değinmedi.

 

Yök Başkanının açıkladığı "Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası" konusundaki açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haber 1017 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..