YÖK Başkanından "Program Atlası" Değerlendirmesi

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK tarafından kısa zaman önce hizmete sunulon "YÖK Program Atlası" ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof.Dr. Saraç'ın sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan değerlendirme şöyle:

06 Nisan 2016 - 13:48

Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız YÖK Program Atlasının amacı üniversiteye girişte adaylar için tercihte başkaca hiçbir kişi veya kurumun elinde olmayan bilgilerin derlenmesi ile rehberlik hizmetinin sunulması idi. 

Öğrencilerimizin ve bütün kamuoyunun gösterdiği ilgi emeğimizin hak ettiği değere kavuştuğunu göstermektedir. LYS sonrasındaki tercihlerde bu hizmetimiz yine tek üst düzey rehber olma konumunu koruyacak ve adaylarımıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte YÖK Program Atlası üniversite öğrencilerinin profilini belirlemede yardımcı olacak, toplumu “dönüştürücü” fonksiyonlara sahip olması gereken üniversitelerin “dönüşen” bir yapıya evrilip evrilmediğine dair de öğrenci esaslı veriler sunacak niteliktedir.

Bu bakış açısıyla hazırladığımız, 2015 ÖSYS ile Lisans / Önlisans programlarına yerleşenlerin “yerelleşme dağılımı”nı içeren bilgi notunu akademik camia ve kamuoyu ile paylaşmak isterim.

Bu tablo icmali olup üniversite ve program bazında “YÖK Program Atlası” kullanılarak herkes tarafından daha detaylı bilgiye sahip olunabilir.

Bu haber 608 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..