YÖK Heyetinin Kilis Ziyareti

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet Kilis'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

12 Nisan 2016 - 06:12 - Güncelleme: 12 Nisan 2016 - 06:12

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖK Üyeleri Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, Prof. Dr. İbrahim Hatiboğlu, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Sener Komsuoğlu'ndan oluşan heyet ile birlikte Kilis'e ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretine Kilis Valiliği ile başlayan YÖK Başkanı Saraç ve beraberindeki heyet sırasıyla Kilis Öncüpınar Konteyner Kentini (Suriyeli Sığınmacı Mülteci Kampı) gezdi ve daha sonra Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen toplantı ile bölgedeki Türk ve Suriyeli üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle bir araya geldi.

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, bir sınır kenti olarak, bugün için dünyanın en önemli sorunlarından birisi olan Suriye Göçünü misafirperverliği ile kucaklamış, gönlünü ve bütün imkânlarını onlara açmış, onlar için hayatı kolaylaştırmaya çalışan Kilis halkına ve Kilis'in fedakâr kamu yöneticilerine teşekkür ederek sözlerine başladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin verilerine göre 2015 yılında dünyada yaklaşık 11 milyon 700 bin mülteci bulunduğunu söyleyen Saraç, yine, Birleşmiş Milletlerin raporuna göre 2016'da Suriye'deki Savaş "küresel zorunlu göçün en yeni faktörü" olarak öne çıkmış durumda olduğunu belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Özellikle son dönemlerde, ülkemiz büyük bir insani yardım bağışçısı olmuştur. Bununla gerçekten gurur duyuyoruz. Türkiye bu konuda ABD, AB ve İngiltere'den sonra dünyada 4. sırada yer almaktadır.

Suriye'deki yaşanan bu savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan mülteci sayısı dünyada 4,7 milyon civarına ulaşmıştır. Kayıt dışı ile bu rakam 5 milyonu bulmaktadır. Bunların 2,5 milyona yakını ülkemiz sınırları içindedir. Doğal olarak, dünyadaki hiçbir ülkenin kabul ettiği Suriyeli mülteci sayısı ile kıyaslanamayacak bu sayı nedeniyle özellikle sınır illerimizde - ki Kilis de bunlardan biridir – önemli ve ciddi insani, politik ve sosyal olaylar yaşamaktayız.

Diğer önemli bir tespit, Türkiye yakın tarihinde ilk kez dünyada en çok mülteci barındıran ülke konumuna gelmiştir ve bu mültecilerin önemli bir çoğunluğu kamplarda kalmayan, kentlerde yaşayan insanlardır. Artık bir kent mülteciliği ile yüz yüzeyiz. Sosyal bilimciler bunun bir diğer anlamını, 2,5 milyon insanın sosyal hayata entegrasyonu olarak görmektedirler. Elbette bu durum ülkemize pek çok sorun da doğurmaktadır. Fakat Türkiye büyük bir ülkedir, bu sorunları çözebilecek kapasiteye de sahiptir."

Sayın Cumhurbaşkanı'nın yönlendirmeleri doğrultusunda, Suriyeli bilim insanları ve yükseköğretim görmek isteyen Suriyeliler olmak üzere iki ana mihverde konuya yaklaştıklarının altını çizen YÖK Başkanı Saraç, Suriyeli akademisyenler için bir sonraki gün hizmete sunacakları ve"YÖK YABANCI AKADEMİSYEN BİLGİ SİSTEMİ (YABSİS) " adını verdikleri veri tabanlı sistem hakkında bilgiler verdi.

Önümüzdeki dönemde çözüme kavuşturulması gereken diğer hususun ise yükseköğretim görmek isteyen Suriyeli öğrenciler olduğunun altını çizen Başkan Saraç, üniversitelerin, etnik ve mezhebi aidiyetine bakılmaksızın "hak eden her mülteci gence" açık olduğunu söyledi.

Bu noktada görevlerinin, mülteci gençlerin eğitime erişimlerini sağlamak olduğunu yineleyen Saraç, UNICEF'in "Suriye'nin Kayıp Nesli" olarak tanımladığı tehlikeyi önlemenin gayreti içinde olmanın Yükseköğretim Kurulunun görevleri arasında bulunduğunun belirterek şunları söyledi:

 "Eğitim, gelecek için umudu besleyen en önemli faktördür. Mülteci gençlerin kendi kültürel özelliklerini de koruyarak, nitelikli eğitim almaları önemlidir. Türkiye üniversitelerinin, kendi bölgesi veya kendi kültürüne yakın olan bu öğrenciler için artık bir referans merkezi olarak tasarlanmasına çalışıyoruz.

Kilis'ten ilan etmek isteriz: Milletimizin üstün seciyesi icapları ve bu bölgeye ve topraklara olan tarihi sorumluluk anlayışımız çerçevesinde Suriyeli gençleri "kayıp nesiller" olarak bırakmak istemiyoruz. Zengin, değişken, çeşitli ve sürekli bir dönüşüm süreci içinde olan eğitim dünyamızda bu nesilleri de eğitmek, ülkemiz için vaat edilmiş bir kardeşlik görevidir."

Kilis'in ve Kilis halkının, bu asrın insanlık dramına gösterdiği inanılmaz hassasiyet ve yoğun iyiliklerle dolu misafirperverlik nedeniyle teşekkürlerini sunan YÖK Başkanı Saraç, bu durum vesilesiyle Nobel Barış Ödülünün Kilis'e verilmesini umduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Bu haber 852 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..