YÖK: 'Kişiye Özgü İlana Çıkmayın'

Yüksek Öğretim Kurulu, Üniversite Rektörlüklerine gönderdiği yazı ile, akademik ilanlarda kişiye özgü ilana çıkılmaması konusunda üniversiteleri uyardı.

05 Mart 2016 - 13:25 - Güncelleme: 05 Mart 2016 - 18:10

Bilindiği üzere, Üniversitelerde öğretim üyesi kadroları (profesör, doçent ve yardımcı doçent)78 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5 inci maddesi uyarınca Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından kullanma izni alındıktan sonra, “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği“nin ilgili maddeleri çerçevesinde “özel koşulları” üniversitelerce belirlenerek Resmi Gazete’de ve tirajı en yüksek beş gazetede ilan edilmektedir.

Öğretim üyesi kadro ilanlarında bazı üniversiteler başvuracak adaylarda aranan özel şartlarda; bilimsel olmayan, subjektif ve tamamen kişiye özgü çalışma alanları belirleyerek ilan edilen kadrolara başvuracak adayları azaltma yoluna gitmektedir.

Bu hususla ilgili olarak  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına şikayetlerin ulaşması sebebiyle, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta SARAÇ, üniversitelere öğretim üyesi kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan kişiye özgü, adayı tanımlayan şartlara yer verilmemesi hususlarında titizlik gösterilmesini istemiştir.

Konuyla ilgili tüm devlet üniversitelerine gönderilen Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı aşağıda yer almaktadır.

yok_kisisel-ilan.jpg Kaynak: http://www.akademikadro.net/ 

Bu haber 1949 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..