YÖK, Uluslararası akademik çevreleri bilgilendirecek

YÖK yurtdışındaki akademisyenlere darbe girişimini ve sonrasını anlatacak

31 Temmuz 2016 - 19:31

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), darbe girişiminin ardından bin 577 dekanın istifasının istenmesine ve üniversitelerde açılan soruşturmalara yönelik yurtdışından gelen eleştirilere karşı bilgilendirme çalışmalarına devam edeceklerini açıkladı. Bu çalışmalar kapsamında rektörlerden oluşan heyet yurtdışına giderek yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Eylül ayı içerisinde Brüksel’e giderek, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Başkanı’nında içerisinde yer aldığı ilgili birçok kuruluşun yetkilileriyle özel görüşmeler yapacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), darbe girişiminin ardından bin 577 dekanın istifasının istenmesine ve üniversitelerde açılan soruşturmalara yönelik yurtdışından gelen eleştiriler üzerine Türkiye’de darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar ile FETÖ/PYD terör örgütüne karşı alınan önlemleri içeren bir mektubu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Avrupa Birliği (AB), Bologna Süreci Grubu’na, Türk-Amerikan Bilim insanları ve Akademisyenleri Birliği’ne (TASSA) göndermişti. YÖK Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre YÖK, bu konudaki bilgilendirme çalışmalarına devam edecek. Kurul, önümüzdeki günlerde rektörlerden oluşturacağı ekipleri bu kurumlara heyetler halinde göndererek yurtdışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirecek. Açıklamada, “Bu heyetler, 15 Temmuz Darbe girişiminde yaşananları, Türkiye’deki akademik camianın FETÖ/PYD terör örgütünden temizlenmesine yönelik alınan kararları ve atılan tüm adımları muhataplarına anlatarak, onlardan haksız eleştiri ve açıklamaların yapılmasının önüne geçilecek” denildi. Ayrıca, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın Eylül ayı içerisinde Brüksel’e giderek, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Başkanı’nında içerisinde yer aldığı ilgili birçok kuruluşun yetkilileriyle özel görüşmeler yapması planlandığı da belirtildi.

AKTİF DAVRANIYORUZ

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK olarak bu konuda aktif davrandıklarını belirterek şu açıklamayı yaptı:
“Ülkemiz yurt dışında haksız bir suçlamayla karşı karşıya. Darbe girişimi bazı çevrelerce neredeyse yok sayılıyor, görülmek istenmiyor. Buna yurt dışı akademik camialar da maalesef dâhil. YÖK olarak bu konuda aktif davranıyoruz. Avrupa Üniversiteler Birliği de (EUA) dâhil olmak üzere ilgili olduğumuz tüm kurum ve kuruluşlarla temasa geçtik. Onları aydınlatmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu kurumlara heyetler göndereceğiz. Bir planlama dahilinde rektörlerden oluşan ekipler kurarak, yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışmalarını yürüteceğiz. Bu kapsamda bizzat YÖK Başkanı Yekta Saraç hocamız, Brüksel’de ilgili kuruluşlarla görüşmelerde bulunacak.”

Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..