Yükseköğretimde Dil Eğitimi Tartışıldı

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve British Council işbirliği ile 15-16 Şubat 2016 tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “English and Beyond in Higher Education” başlıklı sempozyuma katıld

28 Şubat 2016 - 14:06

Sempozyumun açılış konuşmalarını British Council Bölge Müdürü Andy Williams ile İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptılar. Açılış panelinin konuşmalarını ise İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu ve İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca gerçekleştirdiler.

Sempozyumda, “Türkiye’deki Yükseköğretimde İngilizcenin Durumu” ve “Yükseköğretimde Dijital Teknolojiler ile Dil Öğrenimindeki Ulusallık” tartışıldı.

“Dil Öğretiminde Kullanılan Teknikler Yeniden Şekillendi”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında, dünya standartlarında bir eğitim sistemi ve modeli içerisinde yabancı dil eğitimi ve öğretiminin oldukça önemli bir yer tuttuğunu belirterek üniversitelerde yabancı dil açısından eğitim sistemi, yabancı dil öğretiminin içeriği ve süresi, akademisyenlerin yabancı dil yeterlilik seviyesi gibi konulardan bahsetti. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak bilgi ve teknoloji alanındaki son gelişmelerin yabancı dil öğretim sürecini de etkilediğini söyleyerek “21. yüzyıl bilgi ve teknoloji devrinde dil öğretiminde kullanılan yöntem ve teknikler, ders araç gereçleri, sınıf içi ve sınıf dışı aktiviteler yeniden şekillenmiştir. Bu durum dünya standartlarını yakalamanın da doğal bir zorunluluğudur. Ayrıca günümüzde yeni neslin öğrenme biçimi farklılık göstermektedir. Çağdaş bir eğitim anlayışı bu farklılığı göz önünde bulundurmalı ve eğitim modelini ona göre şekillendirmelidir. Yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik personelin bu yeni teknolojik gelişmelere uyum sağlayabilmeleri ve derslerine teknolojiyi entegre edebilmeleri için sürekli ve planlı bir hizmet içi eğitiminden geçmeleri gerektiği de göz ardı edilmemelidir” şeklinde konuştu.

“Dil Öğretimine Uygun Politikalar Geliştiriyoruz”

İstanbul Üniversitesi olarak dil öğretiminde yaşanan gelişmelere paralel olarak çeşitli politikalar ürettiklerini, birimler kurduklarını ya da mevcut birimleri revize ederek işlerliklerini arttırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak, “İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi, üniversitemizin en eski birimlerinden biridir. Merkezimize olan yoğun ilgi nedeniyle Süleymaniye, Tophane ve Kadıköy semtlerindeki şubelerimizde yabancı dil eğitimi İngilizce ve Almanca olarak verilmektedir. Dil merkezimiz, gerek öğrencilerimize, gerek akademik ve idari personelimize, gerekse dışarıdan gelen katılımcılara yabancı dil öğrenmek ya da bildikleri yabancı dilleri akademik perspektif ile geliştirmek için imkân sunmaktadır” dedi

Yükseköğretimde eğitimin kalitesini arttırma, dünya standartlarını yakalama ve küresel üniversite modelini ülkemizdeki tüm üniversitelerde uygulama sürecinin bir yolunun yabancı dil eğitiminin niteliğini arttırmaktan geçtiğini ifade eden İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Yurtdışından lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çok sayıda öğrenci İstanbul Üniversitesi’ni tercih ediyor. Hem daha çok sayıda öğrencinin üniversitemizi tercih etmesi hem de bizim öğrencilerimizin araştırma için eğitim sürelerinin bir bölümünü yurt dışında geçirebilecek ya da uluslararası yayınları takip edebilecek düzeyde olmasını önemsiyoruz. Bu konuda ülkemizde de son yıllarda önemli çalışmalar yürütülüyor. Bizleri bir araya getiren bu sempozyumun da bu anlamda önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.”

Haber: Gasia KOÇSAHYAN

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Bu haber 1037 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..