• BIST 75.433
  • Altın 129,570
  • Dolar 3,4322
  • Euro 3,6880
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 2 °C
  • Kayseri 1 °C
  • Erzurum -13 °C
  • İzmir 11 °C
  • Şanlıurfa 8 °C

Yurtdışında görevlendirilen akademisyen aylık alır mı

Yurtdışında görevlendirilen akademisyen aylık alır mı
Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarda görevlendirilen akademisyenler, görevlendirilme süreleri içinde kurumlarından maaş almaya devam eder mi?

Bilindiği üzere üniversitelerde görev yapan akademisyenler, Türk Cumhuriyetleri ve Akraba topluluklardaki değişik üniversitelerde görevlendirilmekte ve oralarda belli bir süre görev yapabilmektedir. Bu tarzda görevlendirmeler neye göre yapılmaktadır ve bu tarzda görevlendirilen akademisyenlerin Türkiye'deki maaşları ödenmeye devam eder mi?

Bu husus, 2547 sayılı kanunun 39.maddesine eklenen ek madde ile düzenlenmiştir. 14.5.1997 tarih 4249 sayılı kanunla eklenen ek madde ile diğer ülkelerde görevlendirilen akademisyenlerden farklı olarak Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarda görevlendirilen akademisyenlere özel ayrıcalıklar tanınmıştır. 39.maddeye eklenen ek madde şöyledir:

"(Ek: 14/5/1997- 4249/2 md.) Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarındaki Yüksek Öğretim Kurumlarından resmi davet alan öğretim elemanlarına 3 yılı aşmamak ve bütün özlük hakları saklı kalmak üzere üniversite yönetim kurulunun kararı ve Milli Eğitim Bakanlığının onayı ile aylıklı izin verilebilir. (Ek cümle: 24/5/2013- 6487/17 md.) Uluslararası andlaşmalarla kurulan üniversitelerde bu süre beş yıla kadar uzatılabilir."

Yapılan bu ek düzenleme ile Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarda görevlendirilen akademisyenler:

  • Bu üniversitelerden resmi davet almak
  • 3 Yılı Aşmamak
  • Çalıştığı üniversitenin yönetim kurulu kararı olmak
  • Milli Eğitim Bakanlığının onayı alınmak kaydıyla

Toplam da 3 yıla kadar aylıklı olarak bu üniversitelerde görevlendirilebilirler. Çalıştıkları kurumlardan aylıklarını almaya devam ederler. Yalnızca bizzat çalışmakla hak kazanılan kurum geliştirme ve döner sermaye gibi ödemelerden yararlanamazlar.


Bu haberin tüm hakları Akademi Haber'e aittir. www.akademi-haber.com şeklinde aktif link vermeksizin kopyalanamaz ve kullanılamaz

Bu haber toplam 1001 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim