• BIST 75.433
  • Altın 129,786
  • Dolar 3,4396
  • Euro 3,6861
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -5 °C
  • Kayseri -5 °C
  • Erzurum -20 °C
  • İzmir 5 °C
  • Şanlıurfa 3 °C

Yurtdışından alınan profesör unvanı, Türkiye'de geçerli midir?

Yurtdışından alınan profesör unvanı, Türkiye'de geçerli midir?
Yurtdışında alınan profesör unvanı, Türkiye'de geçerli midir? Ya da hangi şartlarda bu unvanlar ülkemizde de geçerli olabilmektedir.

Yurtdışından alınan profesör unvanlarının Türkiye'de geçerli olup olmadığına Üniversitelerarası Kurul karar verir. Bu husus 2547 sayılı kanunun 28.maddesinde şöyle düzenlenmiştir:

"Doktora veya tıpta uzmanlık unvanını kazandıktan veya sanat dallarında belirli süre çalıştıktan sonra yabancı ülkelerde profesörlük unvanını veya yetkisini almış olanlardan en az iki yıl bu unvan ve yetki ile yabancı ülkelerde öğretim ve araştırma kurumlarında çalışmış olanların bu unvanlarının Türkiye'de geçerli sayılması Üniversitelerarası Kurul kararıyla olur. Bunun için başvuran adayın çalıştığı yabancı ülkelerdeki yükseköğretim kurumunun, Türk yükseköğretim kurumu düzeyinde olduğunun Üniversitelerarası Kurulca belirlenmesi gerekir". 

Dolayısıyla yasa hükmüne göre, yurtdıışından alınan profesör unvanın ülkemizde geçerli olabilmesi için:

1. Yabancı ülkelerde profesör unvanın almış olmak ve bunu belgelendirmek.
2. Bu unvan ve yetki ile yabancı ülkelerde en az 2 yıl çalışmış olmak.
3. Unvan alınan üniversitenin, Türkiye'deki üniversilere denkliğine üniversitelerarası kurulca karar verilmek şartıyla 

yurtdışındaki üniversitelerden alınan profesör unvanı, Türkiye'de de kullanılabilir.

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Akademi Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim